Kraków pełen tajemnic – odkryj 5 nieznanych miejsc


Kraków pełen tajemnic – odkryj 5 nieznanych miejscChoć Kraków może wydawać się dość znanym wszystkim miastem, skrywa jednak ciągle wiele tajemnic. Wyrusz na pełną przygód wyprawę dla odważnych i odwiedź miejsca, o których istnieniu często nie wiedzą inni turyści. Po spacerze z dreszczykiem emocji warto zaś ochłonąć w ciepłym, wygodnym i spokojnym pokoju, dlatego podczas planowania wizyty w tym mieście uwzględnij też poszukiwanie najlepszych hoteli w Krakowie.

 

 

 

Historia Grodu Kraka opiera się na licznych legendach i mrocznych podaniach, dlatego znajdziesz tu wiele miejsc i obiektów o zagadkowej przeszłości. To nie tylko Smocza Jama pod Wawelem czy katakumby ukryte pod brukiem krakowskiego rynku. Razem z AccorHotels odkryj rejony tego miasta, o których zwykle nie przeczytasz w popularnych przewodnikach.

Kraków – poznaj tajemnicę obserwatorium UJ

Na terenach obecnego obserwatorium astronomicznego należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego znajduje się Fort Skała. Jak głosi legenda, latem 1910 r. cała zmiana wartowników fortu zniknęła tu bez śladu. Nie znaleziono żadnych śladów walki, drzwi do magazynów były nietknięte, znajdujące się na nich plomby pozostały nienaruszone, nie zginęło też nic z wyposażenia fortu. Co więcej, podobno we wszystkich pomieszczeniach panował porządek. Intensywne śledztwo nie przyniosło żadnych rezultatów i ani jeden z wartowników nie został odnaleziony… Miej oczy szeroko otwarte, a może właśnie Ty trafisz na jakiś trop?

Nowa Huta – sprawdź, co Kraków skrywa pod ziemią

Ta dzielnica Krakowa jest uznawana za urbanistyczną perełkę ze względu na przemyślany projekt, odpowiedni podział ulic i zaplanowane osiedla. Krąży wiele opowieści o podziemnych korytarzach, które miały stanowić nowoczesny schron. Możesz na własne oczy sprawdzić, co kryją dziś mroczne podziemia Nowej Huty. Co najmniej trzy ciekawe miejsca mogą szczególnie Cię zaciekawić.

  • Centrum dowodzenia w budynku kombinatu – mieszczą się tu dwie sale, jedna z nich stanowiła centrum dowodzenia, zaś druga – pokój operacyjny.
  • Schron w budynku Z – częściowo zmodernizowany, był schronem dla pracowników kombinatu.
  • Podziemia dawnego kina Światowid – obecnie znajduje się w nim Muzeum PRL i godna polecenia wystawa „Atomowa groza”.

Kraków atrakcje dla odważnych – przejdź przez tajemniczy rezerwat w Lasku Wolińskim

Panieńskie Skały to przepiękne wąwozy wapienne porośniętych bukowym lasem. Swą nazwę zawdzięczają średniowiecznej legendzie, która głosi, że podczas pogoni Tatarów za zakonnicami skały rezerwatu w cudowny sposób rozstąpiły się i ukryły kobiety w swoim wnętrzu. Ponoć do dziś ludzie słyszą niekiedy cichy śpiew zakonnic i bicie dzwonów, zaś wnikliwi badacze o żelaznych nerwach twierdzą, że o północy widzieli, jak przez skalne szczeliny przebijało światło oraz poczuli zapach kadzideł. Wsłuchaj się zatem uważnie w szum lasu, a być może coś usłyszysz…

Latarnie umarłych – uważaj na śmiertelne ostrzeżenie

Latarnie umarłych były kiedyś małymi budowlami, w których umieszczano lampę. Niektóre z nich miały wskazywać drogę przechodniom, ale inne miały inne zadanie. Pewne latarnie informowały, że nie należy zbliżać się do ich okolic, by uniknąć zagrożenia.

Takie latarnie nadal można znaleźć w różnych częściach Krakowa, choć dziś nie pełnią już oczywiście dawnej funkcji. Część możesz znaleźć np.:

  • koło kościoła św. Mikołaja przy ul. Kopernika,
  • w Parku Krakowskim przy placu Inwalidów,
  • przy ul. Kopernika 44,
  • przy ul. św. Sebastiana.

Bajeczne i nieznane – znajdź sekretne ogrody w Krakowie

Na tyłach Instytutu Pedagogicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego znajdziesz zaś ukryte piękno zaklęte w roślinach. Aby tam trafić, szukaj wskazówek: przed głównym wejściem budynku znajdź figurkę Stańczyka – to właśnie obok niej znajduje się wejście do sekretnego ogrodu. Gdy przekroczysz jego bramę, na pewno zdziwi Cię, że takie miejsce odkryjesz w samym centrum miasta.

Kraków – tajemnicze miasto dla odkrywców

Czy to w centrum miasta, czy na jego obrzeżach, warto zadbać o wygodny nocleg, dzięki któremu odpoczniesz po całym dniu wrażeń i poszukiwań. Sprawdź wszystkie hotele Kraków i zdecyduj się na nocleg w najlepszej lokalizacji. Pamiętaj też, że istnieje jeszcze wiele nieodkrytych miejsc w Krakowie, więc możesz planować kolejne wycieczki śladem tajemniczych obiektów w tym mieście.