Madera – wyspa ogród


MaderaPortugalska wyspa Madera ulokowana jest u północnych wybrzeży Afryki na Oceanie Atlantyckim. To region górzysty, wulkaniczny, który zachwyca wspaniałymi krajobrazami, a także łagodnym klimatem, który często określany jest mianem „wiecznej wiosny”. Praktycznie przez cały rok temperatura oscyluje tam od 15 do 25 stopni Celsjusza, co sprawia, że Madera odznacza się też bogatą roślinnością i nazywa się ją przez to „wyspą ogrodem”.

Madera zachwyca niezwykłą zielenią oraz jest ogromnym tropikalnym ogrodem. Większość jej powierzchni zajmują rezerwaty przyrody oraz ogrody, więc będzie ona doskonałym miejscem do wypoczynku dla każdego miłośnika flory oraz fauny. Wiele z rezerwatów zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

madeira-578292_1920Do dyspozycji jest mnóstwo wspaniałych ogrodów botanicznych skrywających rozmaite egzotyczne rośliny, które potrafią zachwycić swoimi barwami i upajającym aromatem. Jednym z najpiękniejszych ogrodów jest Monte Palace, także stolica wyspy, czyli miasto Funchal zaprasza pięknym Ogrodem Botanicznym, gdzie można podziwiać roślinność oraz wypocząć tam wśród kojącej zieleni oraz szemrzącej wody strumieni.

Mieszkańcy Madery od długiego czasu kultywują również sztukę florystyczną. W maju w mieście Funchal organizowany jest festiwal kwiatów, na tę okazję mieszkańcy tworzą rozległe i bardzo kolorowe kwiatowe kobierce.

Na Maderę ze względu na jej klimat można udać się praktycznie przez cały rok, ale jeśli chce się poznać wspaniałe kwieciste zakątki wyspy i odwiedzić jej ogrody, wówczas najlepszymi porami roku będą wiosna oraz lato, gdy roślinność rozkwita.

Zobacz film: