Santorini


Grecka wyspa Santorini poniekąd jest wyspą tragiczną, ale i piękną. Położona w niezbyt fortunnym miejscu, przez co wielokrotnie niszczona przez tamtejszy wulkan, dzisiaj jest też chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów, ponieważ naprawdę odznacza się ona wyjątkową malowniczością, a tamtejsze krajobrazy są znane chyba na całym świecie.

Santorini - Grecja 

Santorini jest wulkaniczną wyspą położoną na Morzu Egejskim, wchodzi ona w skład archipelagu Cyklad. Podobno około 1600 lat przed naszą erą była ona zwykłą wyspą – stąd pochodzić ma jej nazwa Strongili – okrągła, jednakże została ona w wyniku erupcji wulkanu prawie całkowicie zatopiona. Pozostała po niej jedynie kaldera o średnicy 10 kilometrów. Przed wybuchem kwitła tam kultura minojska, mieszkańcy jednak w porę zdołali opuścić wyspę, ponieważ wybuch wulkanu został poprzedzony ogromnym trzęsieniem ziemi – badacze wskazują, że w jego wyniku zburzeniu uległ nawet położony na krecie pałac w Knossos. Często też Santorini z tego powodu utożsamiana jest z mityczną Atlantydą.

Santorini - Grecja

Czerwony piasek i białe domy
Wyspa oraz położone na niej miasta, przede wszystkim najczęściej odwiedzane Ia, Fira czy Kamari, które położone są nad kalderą, zapraszają wyjątkowymi atrakcjami. Przede wszystkim rzucają się w oczy tamtejsze białe budynki, które na tle błękitnego morza oraz szczególnie zachodzącego słońca prezentują się wyjątkowo pięknie. Często z tego powodu Santorini nazywane było Wyspą Wampirów – promienie chowającego się słońca barwiły kolor domostw na czerwony. Także charakterystyczny jest tam piasek na plażach – jest on albo czarny, albo też czerwony. Skąd takie odcienie? Są one po prostu pozostałością po erupcjach wulkanu.

Santorini - Grecja

Wypróbuj pyszne wino z Santorini i poznawaj tamtejsze zakątki

Santorini słynie również z pysznego wina – co ciekawe, krzewy, z których zbiera się tam winogrona, nie są pnące, ale rosną wolno, nie podpierając się na niczym, ich pędy zatem pozostają na ziemi. Warto też jak najwięcej czasu poświecić na odwiedzenie interesujących zakamarków, na przykład Akrotiri, gdzie oglądać można wykopaliska zabudowań sprzed erupcji wulkanu.