Targ Dżemaa El Fna w Marrakeshu


Marrakesz w całej swojej krasie – Dżemaa El Fna

Maroko to wspaniałe miejsce na wakacyjny odpoczynek nie tylko na piaszczystej plaży, gdzie można miło spędzać czas, kąpiąc się w krystalicznie czystej wodzie i uprawiając sporty. Maroko to także długie wieki niezwykłej historii oraz kultury, która może zachwycić każdego. Dzisiaj widzimy ją w zabytkach miast, głównie przepięknych medynach, które do mogą pochwalić się jedyną w swoim rodzaju atmosferą, gdzie nawoływania kupców mieszają się z wiercącym w nosie zapachem pikantnych przypraw.

Będąc w Maroku, koniecznie trzeba zajrzeć do Marrakeszu – to niezwykle malownicze i stare miasto opowiada wiele historii i w każdym jego zakamarku kryje się coś, co tylko czeka na odkrycie. Z pewnością doskonałą okazją do tego, aby zapoznać się z kulturą oraz smakami Maroka, jest udanie się na plac targowy Dżemaa El Fna, który określany jest także jako Dżamaa Al-Fina. Jest to największy plac w medynie w Marrakeszu, który tętni życiem zarówno za dnia, jak i nocą. Jest to najchętniej odwiedzana atrakcja turystyczna tego miasta, więc nie wolno jej pominąć podczas zwiedzania tego wspaniałego miejsca. Dodatkowo dzięki swoje unikatowości na skalę światową targ Dżemaa El Fna został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku.

Co można na nim zobaczyć? Przede wszystkim kolorowy przekrój przez cała kulturę, bogactwo oraz historię Maroka. W ciągu dnia można tam kupić wiele lokalnych wyrobów na stoiskach targowych, które stoją tam do późnego wieczora, oferując przeróżne rzeczy, czasami nie do końca legalne. Do tego można zobaczyć tam berberyjskich opowiadaczy historii i posłuchać ich opowieści, cały czas rozbrzmiewa muzyka, swoje usługi oferują uzdrawiacze i lokalni felczerzy. Można natknąć się na zaklinaczy węży, treserów małp oraz połykaczy ognia. Wśród straganów oraz tłumu turystów i miejscowych przemykają dorożki i taksówki. Wszędzie panuje gwar i ścisk, ale nie odstrasza to tych, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda targ na placu Dżamaa El Fna. Będąc w Marrakeszu, na pewno odwiedzenie tego miejsca to stały punkt programu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości -Marcin Nowak – gdziewyjechac.pl

 

Marcin Nowak - <a href="http://gdziewyjechac.pl/13340/marrakesz-we-dwoje-co-trzeba-zrobic-by-sie-zakochac.html">gdziewyjechac.pl</a>

Marcin Nowak – gdziewyjechac.pl